1999 SC All-State Clinic Band

Edward S. Lisk - Conductor Conductor

 

Edward S. Lisk

Internationally recognized clinician, conductor and author.


Clinic Band Selections

  • Glory of the Yankee Navy March
  • Two Musical Wildflowers
      Australian Up Country
    ¬† Sheperd’s Hey
  • They Hung Their Harps in the Willows
  • America, The Brave
John Philip Sousa ed. Fennell
Percy Grainger 
arr. Glenn-Cliff Bainum
ed. Mark Rogers
W. Francis McBeth
Stephen Melillo


South Carolina All-State Clinic Band Concert
March 14, 1999
1999 All-State Clinic Band 1999 All-State Clinic Band
1999 All-State Clinic Band 1999 All-State Clinic Band

Clinic Band Rehearsal
Rehearsal, March 13, 1999

Edward S. Lisk - Conductor Clinic Band Rehearsal
Clinic Band Rehearsal Clinic Band Rehearsal

Instrument Name School All St Chair
Flute Erin Moody Berkeley 1
Flute Kate Moon Stratford 2
Flute Jessica Foster Ridge View 3
Flute Leslie Rayner Spring Valley 4
Flute Jace Herring Irmo High 5
Flute Tyeasha Perry North Augusta High 6
Flute Vannessa Griffin Gilbert High 7
Flute Danielle Ross Richland Northeast 8
Flute Bryn Salter DW Daniel High School 9
Flute Lisa Smith Stratford 10
Flute Katie Forrester Stratford 11
Flute Kara Kohler Bob Jones Academy 12
Flute Ali Karnaky James Island Hgh School a1
Flute Tiffany Loveless Dutch Fork a2
Flute Oliva Henshaw Lugoff Elgin a3
Flute Lauren Kiser Waccamaw a4
Flute Anita Autry Lexington High a5
Flute Chris Freeman Conway a6
Oboe Jeffery Stephenson Irmo High 1
Oboe Laurel Curry Wando High School 2
Oboe Stephanie Keast Fort Mill 3
Oboe Joy Ward South Aiken High 4
Oboe Chaz Lobo Goose Creek a1
Oboe Donny Lawson Great Falls a2
Bassoon Justin Ormand Aiken High 1
Bassoon Kris Walters South Aiken High 2
Bassoon Shrieka Gilliard Charleston Co. School of the Arts 3
Bassoon Becki Brush Wando High School 4
Bassoon Elizabeth Flaherty Wando High School A1
Bassoon Emily Whitecotton Dutch Fork A2
Clarinet Tonisha Fuller Newberry 1
Clarinet Ken Graves Wando High School 2
Clarinet Michael Abraham Paul M. Dorman High School 3
Clarinet Kacey Ferrell James F. Byrnes High School 4
Clarinet Megan Anderson Irmo High 5
Clarinet Ian Lampkin Charleston Co. School of the Arts 6
Clarinet Megan S. Wright Summerville High School 7
Clarinet Courtney Vellenoweth James Island Hgh School 8
Clarinet Matthew Botsch Aiken High 9
Clarinet Christian Engley Boiling Springs High School 10
Clarinet Allison Thigpin Wando High School 11
Clarinet Jessica Lamb Riverside High School 12
Clarinet Marcus Washington Goose Creek 13
Clarinet Angela Salter Bob Jones Academy 14
Clarinet Donica Johns Sumter 15
Clarinet David MacGrayne Irmo High 16
Clarinet Micah Boon Ridge View 17
Clarinet Denise Glover Midland Valley High 18
Clarinet Leah Stokes Aiken High 19
Clarinet Tenise Murray Stratford 20
Clarinet Kristen Domblesky Bob Jones Academy 21
Clarinet Kimberly Crist Chapin High 22
Clarinet Jo Richstad Dreher 23
Clarinet Khristine Fullante Stratford 24
Clarinet Laura Grandits Lexington High a1
Clarinet Regina Ellarbe Wilson a2
Clarinet Tiffany Gilliard Stratford a3
Clarinet Jessica Lacy Northside Christian School a4
Clarinet Rachel Hundley Wando High School a5
Clarinet Ashlee Shelton Barnwell High School a6
Clarinet Elizabeth Parham Paul M. Dorman High School a7
Clarinet Jeff Peeler Irmo High a8
Bass Clarinet Peter Andersen Bob Jones Academy 1
Bass Clarinet Antoinio Rodriguez Fort Mill 2
Bass Clarinet Amanda McTaggart Hartsville 3
Bass Clarinet Shanie Gordon Indian Land 4
Bass Clarinet Michelle Mitchell Goose Creek a1
Bass Clarinet Rachel Hardy Chapin High a2
Contra bass clarinet Christine Johnson Lakewood 1
Contra bass clarinet Alex Pierce Fort Mill 2
Contra bass clarinet Elizabeth Johnson Aiken High A1
Alto sax Bobby Young Goose Creek 1
Alto sax Lauren Meccia James F. Byrnes High School 2
Alto sax Kyle Babb Bob Jones Academy 3
Alto sax Maki Yoshizawa Greenwood High 4
Alto sax Will Avrett Wando High School 5
Alto sax Matt Snider Newberry 6
Alto sax Leroy Cooper Johnsonville A1
Alto sax Daniel Berryhill Fort Mill A2
Alto sax Victor Kemper Dutch Fork A3
Tenor sax Alan Hudson Lexington High 1
Tenor sax Clay Cromer Darlington 2
Tenor sax Jonathan Walker Ninety Six High A1
Bari sax Michael Griffith Walhalla High School 1
Bari sax Michael Simmons Sumter A1
Trumpet Stephen Kilburn Dutch Fork 1
Trumpet Thomas Cotter Irmo High 2
Trumpet Corbin Crittenden White Knoll Middle 3
Trumpet Kenneth Green Irmo High 4
Trumpet John Messinger Wando High School 5
Trumpet Arthur Kunkle Socastee 6
Trumpet Matt Miller (SA) South Aiken High 7
Trumpet Andy Wise Chapin High 8
Trumpet Nichole Forbes Goose Creek 9
Trumpet Marc Thompson Bob Jones Academy 10
Trumpet Stephen Jones Summerville High School 11
Trumpet Mike Bandy AC Flora 12
Trumpet Virgil Whitfield Berea High School 13
Trumpet Brian Horne Gaffney 14
Trumpet Logan Young Georgetown 15
Trumpet Jimmie Evans Westside High 16
Trumpet Tim Kucharski South Aiken High A1
Trumpet Joey Castillo South Aiken High A2
Trumpet Nathan Kirsop Bob Jones Academy A3
Trumpet Ben Angstadt Dutch Fork A4
Trumpet Cole Davis West Florence A5
Trumpet Michael Smith Fort Mill A6
Trumpet Phil Kurian Academic Magnet High School A7
Trumpet B.J. Conner Lake City A8
French horn Sara McCormack Barnwell High School 1
French horn Amy Deadrick Lexington High 2
French horn Rebecca Garr Academic Magnet High School 3
French horn Jessica Carter Gilbert High 4
French horn Kristen Bryant North Augusta High 5
French horn Julie Wilde Goose Creek 6
French horn David Rest Wando High School 7
French horn Deni Orara Goose Creek 8
French horn Brandon Dyches Dutch Fork A1
French horn Jenny Sparling Midland Valley High A2
French horn Laura Yandle Middleton High School A3
French horn Andy McNeice Irmo High A4
Trombone Neil Duncan Boiling Springs High School 1
Trombone Scott Harrison Mauldin High School 2
Trombone Jesse Englehart Lugoff Elgin 3
Trombone Adam Harper James F. Byrnes High School 4
Trombone Andrew Reich Brookland Cayce High 5
Trombone Brandon Poston Brookland Cayce High 6
Trombone Brain Bohannan Ft. Dorchester High School 7
Trombone Charlie Guss Wando High School 8
Trombone Matthew Henderson Wade Hampton High School 9
Trombone Ashley Lawson Paul M. Dorman High School A1
Trombone Will Rushing Green Sea Floyds A2
Trombone Brad Dunbar Batesburg Leesville High A3
Trombone Matt Holycross Spartanburg High School A4
Trombone Jeremy Byrd Ridge View A5
Euphonium Jackel Smalls Goose Creek 1
Euphonium Ashley Bendig Wando High School 2
Euphonium Emily Jones Wando High School 3
Euphonium Sam Lobue Fort Mill 4
Euphonium Adam Reeves Wando High School A1
Euphonium Pat McQuinn South Aiken High A2
Tuba Davis Buckheister Wando High School 1
Tuba Aaron Donny-Clark Irmo High 2
Tuba Roger Kene Dreher 3
Tuba Lathen Pooser Orangeburg-Wilkinson High School 4
Tuba Cagney Burnette Wren High 5
Tuba Lew Lewis Wando High School 6
Tuba Patrick Childs Stratford 7
Tuba John Hudson James F. Byrnes High School 8
Tuba Sarah Kizer Boiling Springs High School A1
Tuba Davis Whitfield-Cargile Aiken High A2
Tuba Sammie Holmes Goose Creek A3
Tuba Calib Risher Richland Northeast A4
String bass Cathryn Lyons Aiken High 1
String bass Tim Eggerding Myrtle Beach 2
Snare Robert Blair Fort Mill 1
Snare Heather Fix James F. Byrnes High School 2
Snare Alan Walters Dutch Fork 3
Snare Mark Coyne Sumter 4
Snare Brett Ermer Northwestern 5
Snare Jonathan Rivers South Aiken High A1
Snare Kevin Callis Lexington High A2
Snare Phillip Hare Dutch Fork A3
Mallets Brandie Lane Spring Valley 1
Mallets Ashley Isiminger Aiken High 2
Mallets Stephanie Bartlett South Florence A1
Timpani Isaac Cantrell Silver Bluff High 1
Timpani Russell Bryant Wando High School A1