2020 All-State Senior Band Roster

Reg Level Instrument Chair Name School All-State Orchestra
1 SR Flute 01 Fannie Xuan Daniel High School ELIGIBLE TO REGISTER
4 SR Flute 02 Savannah Vogelsong Summerville High School ELIGIBLE TO REGISTER
4 SR Flute 03 Taylor Daniels Summerville High School ELIGIBLE TO REGISTER
2 SR Flute 04 Jax LaPointe Irmo High School  
4 SR Flute 05 Heather Snook Charleston School of the Arts High School  
2 SR Flute 06 Claudia Byun Dutch Fork High School  
2 SR Flute 07 Kylie Zangla Dutch Fork High School  
1 SR Flute 08 Blair Carrier Bob Jones Academy  
2 SR Flute 09 Joanna Taylor Lexington High School  
1 SR Flute 10 Bess Bridwell The Fine Arts Center  
3 SR Flute 11 Maegan Downard Nation Ford High School  
4 SR Flute 12 Sean Durham Summerville High School  
3 SR Flute A1 Naomi Uchida Nation Ford High School  
1 SR Flute A2 Kinsley Brock Easley High School  
2 SR Flute A3 Kathryn King Lexington High School  
3 SR Flute A4 Cristian Thompson Rock Hill High School  
3 SR Flute A5 Christopher Nichols Lugoff-Elgin High School  
2 SR Flute A6 Kayla Siderman White Knoll High School  
5 SR Oboe 01 Robert Burleson Goose Creek High School ELIGIBLE TO REGISTER
1 SR Oboe 02 Maxwell Canipe Greer High School ELIGIBLE TO REGISTER
4 SR Oboe 03 Abigail Kothera Charleston School of the Arts High School ELIGIBLE TO REGISTER
3 SR Oboe 04 Justin Roen Fort Mill High School  
3 SR Oboe A1 Abbie McGowan Fort Mill High School  
3 SR Oboe A2 Sirawit Shimpalee Spring Valley High School  
4 SR Bassoon 01 Audrey Wessinger Wando High School ELIGIBLE TO REGISTER
6 SR Bassoon 02 Brendan Cahill Clover High School ELIGIBLE TO REGISTER
1 SR Bassoon 03 Nathan Bond Mauldin High School ELIGIBLE TO REGISTER
3 SR Bassoon 04 Mark Pehling Fort Mill High School ELIGIBLE TO REGISTER
5 SR Bassoon A1 Aaron Nealy Carolina Forest High School  
3 SR Bassoon A2 Carlyle McDowell Northwestern High School  
4 SR Clarinet 01 Wallace Mays Summerville High School ELIGIBLE TO REGISTER
2 SR Clarinet 02 Katie Sightler Lexington High School ELIGIBLE TO REGISTER
4 SR Clarinet 03 Marcus Loucks Summerville High School  
4 SR Clarinet 04 Katie Bezanson Wando High School  
3 SR Clarinet 05 Timothy Johnson Spring Valley High School  
6 SR Clarinet 06 Sarah Scholz James F. Byrnes High School  
4 SR Clarinet 07 Erikah Rooman Summerville High School  
1 SR Clarinet 08 Roger Hu Daniel High School  
4 SR Clarinet 09 Henry King Charleston School of the Arts High School  
2 SR Clarinet 10 Sarah Maxwell River Bluff High School  
3 SR Clarinet 11 Sam Johnson Fort Mill High School  
3 SR Clarinet 12 Chandler Herron Northwestern High School  
3 SR Clarinet 13 Robyn Downard Nation Ford High School  
3 SR Clarinet 14 Shelby Black Nation Ford High School  
5 SR Clarinet 15 Jaydon Wright West Florence High School  
2 SR Clarinet 16 Eric Gardner Emerald High School  
2 SR Clarinet 17 Justin Faulling Gilbert High School  
1 SR Clarinet 18 Jesse Vite Powdersville High School  
4 SR Clarinet 19 Olivia Lopez Charleston School of the Arts High School  
1 SR Clarinet 20 Corey Schumacher Mauldin High School  
3 SR Clarinet 21 Annamarie Holden Nation Ford High School  
6 SR Clarinet 22 Tristen Godfrey Spartanburg High School  
1 SR Clarinet 23 Jaime Ruiz Easley High School  
4 SR Clarinet 24 Isabella Lindon Charleston School of the Arts High School  
6 SR Clarinet A1 Sophie Smiley York Comprehensive High School  
2 SR Clarinet A2 Kelly Joyner Lexington High School  
6 SR Clarinet A3 Kylan Hayes Dorman High School  
5 SR Clarinet A4 Ansley Moore West Florence High School  
1 SR Clarinet A5 Joshua Drake Daniel High School  
4 SR Clarinet A6 Chase Miller Wando High School  
6 SR Clarinet A7 Levi Nanninga Clover High School  
5 SR Clarinet A8 Jerkaiya Carter Goose Creek High School  
4 SR Bass Clarinet 01 Lauren Rabb Wando High School  
4 SR Bass Clarinet 02 Kylee Nelson Summerville High School  
5 SR Bass Clarinet 03 Jackson Farmer Hanahan High School  
3 SR Bass Clarinet 04 Ashlea Johnson Nation Ford High School  
4 SR Bass Clarinet A1 Amaya Bailey Fort Dorchester High School  
2 SR Bass Clarinet A2 Cecelia Brown Lexington High School  
3 SR Contra Clarinet 01 Gabby Hoegy Fort Mill High School  
4 SR Contra Clarinet 02 Eric Hansen Summerville High School  
6 SR Contra Clarinet A1 Katie McCarter York Comprehensive High School  
6 SR Alto Sax 01 Carter Doolittle Boiling Springs High School  
3 SR Alto Sax 02 Bryson Stakely Dreher High School  
2 SR Alto Sax 03 Mason Collins Aiken High School  
6 SR Alto Sax 04 Andrew Lawton Spartanburg High School  
3 SR Alto Sax 05 Sergio Young Fort Mill High School  
4 SR Alto Sax 06 Alex Jones Charleston School of the Arts High School  
6 SR Alto Sax A1 Alex Weygandt Spartanburg High School  
4 SR Alto Sax A2 Bella Mercorelli Wando High School  
3 SR Alto Sax A3 Zachary Amigo Fort Mill High School  
1 SR Tenor Sax 01 Max Heckman Greer High School  
3 SR Tenor Sax 02 Christopher Lee Richland Northeast High School  
3 SR Tenor Sax A1 Colin McBride Nation Ford High School  
4 SR Bari Sax 01 Ethan Artidiello Wando High School  
2 SR Bari Sax A1 DJ Metts Gilbert High School  
4 SR Trumpet 01 Caroline Haigh Wando High School ELIGIBLE TO REGISTER
6 SR Trumpet 02 Ethan Watkins Boiling Springs High School ELIGIBLE TO REGISTER
2 SR Trumpet 03 Mark Sheldon Irmo High School ELIGIBLE TO REGISTER
3 SR Trumpet 04 Daniel Brown Blythewood High School ELIGIBLE TO REGISTER
1 SR Trumpet 05 Anna Townsend Bob Jones Academy  
2 SR Trumpet 06 Braeden Sides Strom Thurmond High School  
6 SR Trumpet 07 Avery Transiskus Spartanburg High School  
3 SR Trumpet 08 Josie Gardiner Spring Valley High School  
1 SR Trumpet 09 Noah Factor Daniel High School  
5 SR Trumpet 10 Margaret Jean Harris Cheraw High School  
5 SR Trumpet 11 Jaedon Rush Goose Creek High School  
3 SR Trumpet 12 Jacob Gladden Lugoff-Elgin High School  
4 SR Trumpet 13 Karlton Bryce Ashley Ridge High School  
4 SR Trumpet 14 Benjamin Beckwith Pinewood Preparatory School  
2 SR Trumpet 15 Kyle Watson Fox Creek High School  
2 SR Trumpet 16 Belle Kneece Pelion High School  
6 SR Trumpet A1 Jaime Lagos Dorman High School  
6 SR Trumpet A2 Anna Rose Sawyer Union County High School  
2 SR Trumpet A3 Noah Parks South Aiken High School  
6 SR Trumpet A4 Adam Fields York Comprehensive High School  
3 SR Trumpet A5 Eli Fuller Fort Mill High School  
6 SR Trumpet A6 Connor Gregory S.C. Governor’s School for the Arts and Humanities – Region 6  
1 SR Trumpet A7 Charlie Smith Daniel High School  
3 SR Trumpet A8 Aidan Donovan Nation Ford High School  
1 SR Horn 01 Emily Holliday Pickens High School ELIGIBLE TO REGISTER
4 SR Horn 02 Addison Ashley Summerville High School ELIGIBLE TO REGISTER
2 SR Horn 03 Claire Henke River Bluff High School ELIGIBLE TO REGISTER
6 SR Horn 04 Abigail Walker Clover High School ELIGIBLE TO REGISTER
2 SR Horn 05 Megan Clancy River Bluff High School  
2 SR Horn 06 Jacob Corey Silver Bluff High School  
1 SR Horn 07 Garrett Thrasher Pendleton High School  
3 SR Horn 08 Jane McCallum Spring Valley High School  
3 SR Horn A1 Meredith Hoff Northwestern High School  
4 SR Horn A2 Caroline Grace Ashley Ridge High School  
4 SR Horn A3 Tiffany Chan Charleston School of the Arts High School  
3 SR Horn A4 Isha Shah Fort Mill High School  
4 SR Trombone 01 Tucker Haddigan Wando High School ELIGIBLE TO REGISTER
3 SR Trombone 02 Jack Maggio Fort Mill High School ELIGIBLE TO REGISTER
2 SR Trombone 03 William McGee North Augusta High School ELIGIBLE TO REGISTER
4 SR Trombone 04 Mitchell Romano Wando High School  
4 SR Trombone 05 Justin Bevis Wando High School  
2 SR Trombone 06 Cameron Duncan Chapin High School  
1 SR Trombone 07 Ellie Cannon Seneca Senior High School  
4 SR Trombone 08 Isaiah Mayhew Summerville High School  
6 SR Trombone 09 Andrew Greer James F. Byrnes High School  
1 SR Trombone A1 Marshall Gilmer Pendleton High School  
3 SR Trombone A2 Will Sutton Fort Mill High School  
2 SR Trombone A3 Carson LeMaster Aiken High School  
6 SR Trombone A4 Henry Niehaus York Comprehensive High School  
3 SR Trombone A5 Samuel Randazzo Ridge View High School  
1 SR Euphonium 01 Gavin Cunningham Pickens High School  
1 SR Euphonium 02 Jackson Holliday Pickens High School  
6 SR Euphonium 03 Jacob Rodriguez York Comprehensive High School  
1 SR Euphonium 04 JC Atieh Riverside High School  
2 SR Euphonium A1 Liam Minogue Irmo High School  
3 SR Euphonium A2 Alexander Trueb Fort Mill High School  
3 SR Tuba 01 Paul Ryerson Piedmont Music Academy (High) ELIGIBLE TO REGISTER
3 SR Tuba 02 Bennett Donovan Nation Ford High School  
4 SR Tuba 03 William Finigan Colleton County High School  
6 SR Tuba 04 Adeshwa Smith Union County High School  
3 SR Tuba 05 Robert Dailey Fort Mill High School  
6 SR Tuba 06 Connor Saunders James F. Byrnes High School  
4 SR Tuba 07 Wilson Porcher Wando High School  
3 SR Tuba 08 Matthew Highfill Fort Mill High School  
1 SR Tuba A1 Scott Elliott J.L. Mann High School  
4 SR Tuba A2 Edward Smalls Wando High School  
3 SR Tuba A3 Erik Stauffer Fort Mill High School  
2 SR Tuba A4 Sawyer Harling White Knoll High School  
1 SR Bass Trombone 01 Tayor Esbenshade S.C. Governor’s School for the Arts and Humanities  
3 SR Bass Trombone A1 Connor Miaskiewicz Fort Mill High School  
3 SR Percussion 01 Gabriel Sullivan Lugoff-Elgin High School ELIGIBLE TO REGISTER
6 SR Percussion 02 Caleb Smith York Comprehensive High School ELIGIBLE TO REGISTER
3 SR Percussion 03 William Thompson Lugoff-Elgin High School ELIGIBLE TO REGISTER
4 SR Percussion 04 Georgia Towne Summerville High School ELIGIBLE TO REGISTER
1 SR Percussion 05 KJ Reynolds The Fine Arts Center  
2 SR Percussion 06 Christopher Lewis Dutch Fork High School  
2 SR Percussion 07 Tommy Lloyd North Augusta High School  
2 SR Percussion A1 Cameron Ciriello Irmo High School  
4 SR Percussion A2 Joshua Perry Summerville High School  
5 SR Percussion A3 Hannah Sturdivant Cane Bay High School  
4 SR Percussion A4 Alejandro Ruiz-Mora Summerville High School  
3 SR Timpani 01 Ben Curry Rock Hill High School ELIGIBLE TO REGISTER
2 SR Timpani A1 Otto (Preston) Hage White Knoll High School